Skip to main content

Historia rywalizacji Tesli i Edisona w Centrum Nauki Kopernik


Historia rywalizacji Tesli i Edisona w Centrum Nauki Kopernik

9 lipca 2015
Historia rywalizacji Tesli i Edisona w Centrum Nauki Kopernik

Pioruny, wyładowania elektryczne i błyskawice – to tło opowieści o rywalizacji genialnych wynalazców Thomasa Edisona i Nikoli Tesli. W Centrum Nauki Kopernik odbyła się w piątek premiera nowego spektaklu „Pojedynek Mistrzów”.

„Pojedynek Mistrzów” to nowy spektakl Teatru Wysokich Napięć Centrum Nauki Kopernik. Przedstawienie opowiada o rywalizacji dwóch wielkich umysłów i dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Bohaterami są Thomas Edison, który pracował nad wykorzystaniem prądu stałego i Nikola Tesla, który wpadł na pomysł wykorzystania prądu przemiennego. W przedstawieniu pojawiają się piorunujące urządzenia: transformator Tesli, generator Van de Graaffa i tzw. drabina Jakuba.

Spektakl przygotowany jest z okazji Dni Tesli, które obchodzone są hucznie w CNK w 11 i 12 lipca, ale przedstawienie będzie dostępne również w stałej ofercie „Kopernika”.

 – W XIX wieku podejmowano decyzję, jaki rodzaj prądu będzie dominujący, jaki będzie wykorzystywany na co dzień – czy prąd stały, czy przemienny. Tesla i Edison utożsamiają ten konflikt, za którym stoi cała masa ludzi – powiedział PAP o przedstawieniu jego pomysłodawca Błażej Dawidson z CNK.

 – Każdy spór w nauce jest bardzo korzystny. Powoduje wzmożoną pracę i przykładanie przez naukowców jeszcze większej wagi do tego, co robią. (…) To czynnik napędzający naukę – skomentował koordynator Teatru Wysokich Napięć CNK Jarosław Barański.

Aby opowieść o starciu dwóch wielkich umysłów była jeszcze bardziej porywająca, w spektaklu wykorzystywane są urządzenia elektryczne, które na widzach mają zrobić piorunujące wrażenie. W przedstawieniu można zobaczyć np. drabinę Jakuba, czyli dwa pręty, które podłączone do wysokiego napięcia pozwalają zobaczyć przemieszczający się łuk elektryczny. Kule i rury plazmowe umożliwią z kolei zaobserwowanie wyładowań elektrycznych w gazach. Generator Van de Graaffa to urządzenie, przy którym włosy mogą stanąć dęba. Atrakcją teatru są też transformatory Tesli, dzięki którym można tworzyć pioruny długie na kilkadziesiąt centymetrów, a nawet… tworzyć muzykę.

CNK w ten weekend – z okazji urodzin wynalazcy – obchodzi Dni Tesli. Zwiedzający będą mogli wykonać szereg elektryzujących doświadczeń i zajrzeć do elektrycznego samochodu marki Tesla (skup aut Warszawa). Specjalny program na ten weekend przygotowały wszystkie laboratoria Kopernika i przestrzeń warsztatowa Majsternia, w której będzie można samodzielnie budować proste urządzenia elektryczne.

Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 r. Pochodził z serbskiej rodziny. Studiował w Grazu i Pradze, pracował w Budapeszcie, Strasburgu i Paryżu, a potem zatrudnił go w Nowym Jorku Thomas Edison. Tesla opatentował ponad 300 rozwiązań dotyczących ponad 120 wynalazków. Naukowiec zmarł w Nowym Jorku w 1943 r.