Kotły kondensacyjne do ogrzewania domu

Czy kotły kondensacyjne mogą być wykorzystywane do ogrzewania domu czyli czy mogą zasilać grzejniki? Musimy pamiętać, że im niższa temperatura na wyjściu z kotła tym wyższa sprawność kotła kondensacyjnego.


Kocioł kondensacyjny pracuje z najwyższą sprawnością przy niskich temperaturach wody grzewczej.
Rzecz jasna możliwe jest zaprojektowanie grzejników na niską temperaturę wody grzewczej np. 55/45°C i korzystać z wysokiej sprawności kotła w całym okresie grzewczym. Takie rozwiązanie ma jednak poważną wadę, ponieważ grzejniki będą miały duże wymiary co automatycznie przełoży się na wyższy koszt instalacji. Zilustrujmy to twierdzenie prostym przykładem; załóżmy że instalujemy w domu tzw. grzejnik uniwersalny o mocy 1600 W, typ 22 o wysokości 550 mm, wówczas jego długość wyniesie dla temperatur wody grzewczej 75/60°C: 1000 mm, a dla 55/45°C: 1800 mm.

Ważną zaletą kotła kondensacyjnego jest fakt, że dzięki niemu możemy stosować w domu tak zwane ogrzewanie mieszane, które zasila zarówno – grzejniki jak i ogrzewanie podłogowe. Część wody powracającej z ogrzewania podłogowego miesza się z wodą powracającą z instalacji grzejników. W efekcie tego, do kotła dopływa woda o obniżonej temperaturze, co sprzyja kondensacji.
Innymi słowy; stosując kocioł kondensacyjny możemy liczyć na znaczne – odczuwalne w budżecie domowym – oszczędności na kosztach ogrzewania nawet w typowej instalacji grzejnikowej zaprojektowanej na „normalną” temperaturę wody grzewczej. W takiej instalacji, jedynie przez kilka (kilkanaście) dni w okresie grzewczym kocioł będzie pracował ze sprawnością niższą od 100%, która i tak będzie wyższa od sprawności tradycyjnego kotła gazowego.

kotły kondensacyjne, ogrzewania domu