Skip to main content

Kotły kondensacyjne do ogrzewania domu


Kotły kondensacyjne do ogrzewania domu

12 czerwca 2017

Czy kotły kondensacyjne mogą być wykorzystywane do ogrzewania domu czyli czy mogą zasilać grzejniki? Musimy pamiętać, że im niższa temperatura na wyjściu z kotła tym wyższa sprawność kotła kondensacyjnego.

Kocioł kondensacyjny pracuje z najwyższą sprawnością przy niskich temperaturach wody grzewczej.
Rzecz jasna możliwe jest zaprojektowanie grzejników na niską temperaturę wody grzewczej np. 55/45°C i korzystać z wysokiej sprawności kotła w całym okresie grzewczym. Takie rozwiązanie ma jednak poważną wadę, ponieważ grzejniki będą miały duże wymiary co automatycznie przełoży się na wyższy koszt instalacji. Zilustrujmy to twierdzenie prostym przykładem; załóżmy że instalujemy w domu tzw. grzejnik uniwersalny o mocy 1600 W, typ 22 o wysokości 550 mm, wówczas jego długość wyniesie dla temperatur wody grzewczej 75/60°C: 1000 mm, a dla 55/45°C: 1800 mm.

Ważną zaletą kotła kondensacyjnego jest fakt, że dzięki niemu możemy stosować w domu tak zwane ogrzewanie mieszane, które zasila zarówno – grzejniki jak i ogrzewanie podłogowe. Część wody powracającej z ogrzewania podłogowego miesza się z wodą powracającą z instalacji grzejników. W efekcie tego, do kotła dopływa woda o obniżonej temperaturze, co sprzyja kondensacji.
Innymi słowy; stosując kocioł kondensacyjny możemy liczyć na znaczne – odczuwalne w budżecie domowym – oszczędności na kosztach ogrzewania nawet w typowej instalacji grzejnikowej zaprojektowanej na „normalną” temperaturę wody grzewczej. W takiej instalacji, jedynie przez kilka (kilkanaście) dni w okresie grzewczym kocioł będzie pracował ze sprawnością niższą od 100%, która i tak będzie wyższa od sprawności tradycyjnego kotła gazowego.