Skip to main content

Tag: afera

Afera Volkswagena: Polska szansa na renegocjację pakietu klimatycznego?

Tzw. „Afera Volkswagena” powinna być wykorzystana przez Polskę w kontekście renegocjacji unijnych dotyczących ustaleń klimatycznych które są niezwykle szkodliwe dla sektora węglowego. Bowiem wykorzystując argumentację Komisji Europejskiej, która mimo wiedzy o manipulacjach oprogramowaniem badającym emisyjność samochodów nie podejmowała w tym zakresie żadnych działań, Polska może renegocjować niekorzystne dla niej ustalenia pakietu klimatycznego

Czytaj dalej

ABW i polityczna afera energetyczna

Pod dywanem rządzącej PO jest ukrytych wiele gospodarczych afer, ale jedna wydaje się prawdziwą tykającą bombą. To sprawa zarządzania majątkiem megaenergetycznej polskiej spółki – Enea SA, w której pakiet kontrolny ma nadal Skarb Państwa. Wielowątkową sprawą Enei od wielu miesięcy zajmuje się ABW oraz prokuratura. Według nieoficjalnych informacji mają w nią być zamieszani także politycy PO i PSL. Czy zostanie ona ujawniona, czy raczej posłuży do rozgrywek wokół służb specjalnych?

Czytaj dalej

Upadek Enronu – największy skandal finansowy ubiegłego dziesięciolecia

Enron Creditors Recovery Corporation (dawniej Enron Corporation, NYSE ENE) – amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne z siedzibą w Houston w Teksasie. Pod koniec 2001 roku przedsiębiorstwo ogłosiło bankructwo, po skandalu związanym z fałszowaniem dokumentacji finansowej firmy. Przed ogłoszeniem bankructwa Enron zatrudniał około 22000 pracowników i był jednym z czołowych światowych przedsiębiorstw branży energetycznej.

Czytaj dalej