Skip to main content

Tag: OZE

Elektrownia orbitalna

Elektrownia orbitalna to propozycja umieszczenia sztucznego satelity na wysokiej orbicie. Elektrownia orbitalna działałaby jak elektrownia słoneczna. Przesyłałaby energię na Ziemię za pomocą mikrofal do specjalnej anteny odbiorczej. Zaletą elektrowni orbitalnej w stosunku do tradycyjnych elektrowni słonecznych do których przyzwyczailiśmy się na ziemie (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, solary) byłoby nieprzerwane wystawienie jego ogniw na światło Słońca. W kosmosie nie zachodzą zmiany zależne od pogody. Wadą która na ten moment stopuję start tego typu inwestycji to wysoki koszt umieszczenia konstrukcji na orbicie.

Czytaj dalej

Pompy ciepła jako główne źródło ogrzewania w domu

Według danych statystycznych ogrzewanie domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej stanowi aż 70 proc. rocznych kosztów utrzymania domu. Wybór źródła ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji jaką musi podjąć inwestor – od zastosowanego rozwiązania grzewczego zależeć będzie większa część stałych wydatków ponoszonych na eksploatacji budynku.

Czytaj dalej

PGE konsoliduje OZE

Polska Grupa Kapitałowa PGE skupia aktywa związane z produkcją energii z odnawialnych źródeł w obszarze jednej linii biznesowej kierowanej przez spółkę córkę PGE Energia Odnawialna. To element kompleksowego programu poprawy efektywności Grupy. Wpłynie to na obniżenie kosztów funkcjonowania segmentu OŹE od tego roku. 

Czytaj dalej

Ministerstwo Gospodarki powołało Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej

Zapewnienie kontynuacji rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz powodzenia systemu wsparcia dla sektora energetyki odnawialnej, bazującego na systemie aukcyjnym, to głównie zadania Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO). Spółka została powołana 9 października 2015 r. w Warszawie.

Czytaj dalej

Zespół prądotwórczy wytwarzajacy energie z fal morskich

Prosty i efektywny sposób pozyskiwania energii elektrycznej z fal morskich i oceanicznych proponuje prof. dr hab. inż. Bolesław Kuźniewski z Akademii Morskiej w Szczecinie. Uczony zaprojektował zespół prądotwórczy umieszczony na platformie przymocowanej do dna morskiego w pewnej odległości od brzegu, w warstwie falującej wody.

Czytaj dalej

Google Project Sunroof

Google chce ułatwić swoim użytkownikom podjęcie decyzji o wykorzystaniu energii słonecznej w ich domach. W tym celu uruchomiło narzędzie nazwane Project Sunroof, które wykorzystuje dane z Google Maps do obliczenia potencjału energii słonecznej na dachach poszczególnych budynków.

Czytaj dalej