Skip to main content

W Bułgarii rusza liberalizacja cen energii


W Bułgarii rusza liberalizacja cen energii

1 grudnia 2015
W Bułgarii rusza liberalizacja cen energii

Sofia dostosowując się do wymogów Komisji Europejskiej rozpoczyna od przyszłego roku liberalizowanie cen energii elektrycznej. Według ekspertów prąd w Bułgarii może podrożeć nawet o 30 proc. Bułgaria jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, która nie ma w pełni zliberalizowanego rynku energii elektrycznej. Jak przyznały władze w Sofii od pierwszego stycznia się to zmieni, niestety będzie się to wiązało z wahaniami cen.

Niezależni eksperci uważają, że Bułgarów czekają znaczne – wynoszące nawet 30 proc. podwyżki.

Według bułgarskiej minister energetyki Temenużki Petkow: nikt nie może obecnie przewidzieć, jaki wpływ na ceny prądu będzie miała liberalizacja rynku, a wzrost cen nie jest przesądzony, bo przecież koncerny energetyczne będą musiały ze sobą konkurować.

Kwestie cen energii to w Bułgarii bardzo drażliwa sprawa. Niespełna dwa lata temu przeciwko podwyżką cen energii protestowały dziesiątki tysięcy Bułgarów. Strajki udało się powstrzymać dopiero po tym jak rząd w Sofii obiecał skontrolować przyczyny podwyżek.

Latem obecnego roku związki zawodowe i pracodawcy protestowali przeciw podwyżce cen energii elektrycznej dla biznesu, która ma wejść w życie od 1 sierpnia. Był to ich pierwszy wspólny protest, w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób w całej Bułgarii.