Europejski rynek energii przeżywa dramatyczne zmiany, obecnie przechodzi ze starego modelu biznesowego opartego o elektrownie konwencjonalne w kierunku rozproszonych, bardziej wyrafinowanych rozwiązań energetycznych – mówi wnp.pl Filip Thon, prezes RWE Polska i członek zarządu RWE Retail.
W jakim kierunku zmienia się europejska energetyka?
– Europejski rynek energii przeżywa dramatyczne zmiany, obecnie przechodzi ze starego modelu biznesowego opartego o elektrownie konwencjonalne w kierunku rozproszonych, bardziej wyrafinowanych rozwiązań energetycznych. Mamy świadomość, że zmiany te zostały wywołane niemiecką transformacją rynku energii, Energiewende, gdy rząd niemiecki mocno wsparł fotowaltaikę, zwiększył inwestycje, ponadto podjął decyzję o zamknięciu elektrowni jądrowych. Wszystko to wywołało zmiany, o których mówimy. Widzimy, że na rynkach pojawia się coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych, a w przyszłości będzie jej jeszcze więcej, widzimy również, że niektóre źródła energii odnawialnej stają się konkurencyjne w stosunku do energii wytwarzanej ze źródeł konwencjonalnych, nawet bez dopłat, efekt ten nazywamy parytetem sieciowym. Widzimy zatem naprawdę ogromne zmiany na rynku i duże spółki energetyczne muszą pamiętać o tym, że konieczna jest szybka i innowacyjna zmiana dotychczasowych modeli biznesowych.
Jakie są obecnie megatrendy w rozwoju gospodarki?
– Zarówno w Europie, jak i na całym świecie – bo musimy na te trendy patrzeć globalnie – na pewno jest to Internet Rzeczy, Big Data, oraz ekonomia dzielenia się. Wszystko to ma wpływ również na sektor energetyczny, który jako podstawa dla dobrobytu mieszkańców, dla społeczeństw i wreszcie dla gospodarki musi zrozumieć te trendy. Ludzie, który doświadczają takich zmian są przecież również klientami przedsiębiorstw energetycznych i oczekują od nich innowacyjnych rozwiązań.
Czytaj cały wywiad: Wywiad Prezes RWE Thon